Baranja je prostor koji pripada širem nizinskom prostoru prirodno-geografske makromorfološke cjeline Panonske nizine, kao dijelu geografskog područja Istočne Hrvatske.
Sustav obrane od poplava Baranje temelji se na Dravskim, Dunavskim, i Dravsko-Dunavskim nasipima ( preko 130 km nasipa) i nizu kanala melioracijske odvodnje koji su sustavna komponenta sustava. Za područje Baranje izgrađenost sustava i dobro stanje nemaju alternativu u smislu obrane od poplava.
Cilj izvođenja radova sanacije je postizanje dobrog stanja sustava obrane od poplava na njegovom najslabijem dijelu, a to je, pokazalo se za vrijeme velikih voda Dunava u 2006 god., završnih 4,5 km nasipa Drava- Dunav koji veže Glavni Dunavski i Glavni Dravski nasip.
Sanacija se provodi Ojačanjem nasipa dodatnim materijalom na branjenoj strani.
Radovi se izvode slijedećim redoslijedom:
- Skidanje površinskog sloja pokosa nasipa debljine od 10cm do 50 cm, čime se omogućuje vizualni pregled stanja nasipa koji je pokriven humusnim slojem.
- Gradnja drenažnog sustava kojim se osigurava kontrolirano istjecanje procjedne vode te se omogućuje i praćenje procijeđenih količina vode.
- Ojačanje branjenog pokosa nasipa gradnjom balasta na branjenoj nožici nasipa čime se ublažava pokos nasipa te se procjedne linije zadržavaju u tijelu nasipa. Postojeće stanje branjenog pokosa traži intervenciju na svom površinskom dijelu zbog postojanja velikog broja krtičnjaka, jazbina i ostalih staništa srednje velikih životinja, čije djelovanje znatno utječe na stabilnost nasipa.
- Vračanje starog površinskog sloja
Radovi na sanaciji izvode se teškom građevinskom mehanizacijom, a za potrebe sanacije ključno je dopremiti znatne količine pogodnog zemljanog materijala cca. 110.000 m³ te ga ugraditi u ojačanje uz poštivanje svih tehničkih normativa.